Menu  
Hlavní strana
Heraldika
Sfragistika
Genealogie
Fotogalerie
Klub
Časopis
Nabídka obcím
Návštěvní kniha
Kontakt
E-mail: jihocesky.herold@seznam.cz
Heraldika
       Odborné definice a poučky je možno si přečíst v každé knize, která byla o heraldice napsána. Pro mne osobně je heraldika krásným spojením historie a výtvarného umění. Každý heraldik je tak trochu historik a současně i výtvarník. Každý heraldik má svůj osobitý styl, který je odlišný od druhých. Některý se snaží o dokonalou věrnost předloze, někdo kreslí více schematicky, zjednodušeně. Důležité však je hlavně to, aby nakreslené znaky odpovídali heraldickým pravidlům. Nechám na posouzení návštěvníků těchto stránek, jestli jsou znaky, které si zde může prohlédnou oku lahodící, či mu při nich běhá mráz po zádech.
     Já sám jsem se poprvé potkal s pojmem heraldika při čtení knihy edice „OKO“ s názvem „České erby“ autorů Janáčka a Loudy, kterou jsem dostal od svých rodičů k narozeninám coby žák druhého stupně základní školy. Tehdy mnoho knih s tématikou heraldiky nevycházelo – kromě této knihy a knihy Zdeňka M. Zengera „Česká heraldika“ bylo vydáno pouze několik jednotlivých článků v časopisech „Květy“ a „ABC“. A abych nezapomněl, pamětníci si jistě také pamatují poslední strany několika časopisů „Karavana“, kde byly uveřejněny znaky majitelů významných hradů a zámků nakreslené p. Loudou. V té době jsem jako samouk zvětšoval a překresloval znaky na dřevěné desky, kterými byla ověšena celá jedna stěna na chalupě mých rodičů. Chtěl jsem zkrátka mít výzdobu jakou měli na hradech a zámcích.
     Mým učitelem heraldiky byl ale p. Miroslav Milec, se kterým jsem se setkal až mnohem později. Také znaky, nakreslené jeho rukou je možno na těchto stránkách vidět. A kromě nich jsou zde vidět i znaky, které nakreslili další dva heraldici – můj přítel a kolega pan Vladimír Červenka a dnes již bohužel zesnulý heraldik samouk Luděk Martinec.
 
  Rodové erby - strana
  Komunální znaky - strana
  Znaky církevních hodnostářů,
řádů a klášterů
- strana
Cechovní znaky - strana
  Osobní znaky - strana
  * kliknutím na číslo za textem zobrazíte náhledy